Muzeum Mille Miglia - historia najpiękniejszego wyścigu świata

Muzeum Mille Miglia w Bresci to miejsce mniej oblegane przez tłumy odwiedzających niż osławione Muzeum Enzo Ferrari w Modenie czy Muzeum Ferrari w Maranello. Muzea Maserati, Lamborghini i Pagani mieszczące się bardzo niedaleko od siebie, nie oddają tak bardzo klimatu włoskiego ducha wyścigów.
Muzeum MM jest miejscem, które moim zdaniem należy odwiedzić jako pierwsze na szlaku Motor Valley.

 

Z numerem 602 Ermini 357 Sport z 1955 i BMC Monza z 1927

Mercedes 300SL W198 Gullwing 1955

Do muzeum MM trafiliśmy w środku sezonu letniego. Było niemal tylko dla nas.
Bogatą i interesującą ekspozycję zwiedzało łącznie z nami może 8 osób.
Atmosfera niemalże jak w świątyni, cisza, spokój. Nie poczujesz tego w Ferrari … (szczególnie w Modenie).

Bilety do Muzeum Mille Miglia są w dużo, dużo atrakcyjniejszej cenie niż na przykład łączone bilety do obu muzeów Ferrari, gdzie poznajemy w zasadzie historię jednej marki. Wrażenia z muzeum Mille Miglia, muzeum najpiękniejszego wyścigu świata są niepowtarzalne. Można tutaj niemal dotknąć historii motoryzacji. Klimat miejsca jest zupełnie inny niż w ogromnych, nowoczesnych i dopieszczonych milionami euro muzeach motoryzacyjnych.

 

Ermini 357 Sport z 1955 roku 4 cylindrowy silnik 1300 cm3 515kg/prędkość max 160 km/h


Czym było Mille Miglia w latach swojej świetności?
Każdy producent samochodów o zacięciu sportowym chciał tutaj zaistnieć, więc wszystko co było ważne dla producentów samochodów i kierowców działo się podczas Mille Miglia. W latach 50-tych ubiegłego wieku, Mille Miglia na swojej w większości szutrowej trasie gromadziła szacunkowo 10 milionów widzów, w miastach, na wiejskich "drogach", poboczach i zakrętach. Tłum widzów często w ostatniej chwili rozstępował się przed pędzącymi pojazdami, które na trasie przekraczały prędkość 300 km/h, a średnia prędkość najlepszych kierowców oscylowała w okolicach 140-157 km/h.

Wyobrażasz sobie osiągać takie prędkości jeżdżąc po okolicznych wioskach?

Trasa była tak długa, że nie było technicznej możliwości zabezpieczenia przejazdu na całej długości przez wojsko i żandarmerię, więc zdarzało się, że przekorny rolnik postanawiał wyjechać swoim traktorem wprost na trasę przed pędzące pojazdy.


Lata 50-te ubiegłego wieku były okresem intensywnego rozwoju sportów motorowych. Konstruowano wybitne silniki i wdrażano nowinki technologiczne w samochodach wyścigowych.

 


Rok 1955 zapisał się w historii Mille Miglia niepobitym rekordem ustanowionym przez Stirlinga Moss’a. Pokonał on trasę 1600km ze średnią prędkością 160km/h! Moss prowadził Mercedesa 300 SLR z 8-cylindrowym silnikiem o pojemności 3 litrów i mocy ok. 300 KM.
W przeciwieństwie do wyścigów długodystansowych w Le Mans czy Daytonie, Mille Miglia było wyścigiem na czas, a nie przeciwko innym samochodom. Każdy samochód startował w minutowych odstępach. Numer startowy samochodu oznaczał godzinę startu (Stirling Moss nr 722 czas startu 7.22).

 

Alfa Romeo Conrero Sport 2000 z 1953 roku       

Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 1927 roku. Nazwa "Mille Miglia" oznacza "tysiąc mil", co w przybliżeniu odzwierciedla całkowitą długość trasy. Prestiż rósł z każdą kolejną edycją, a włoscy producenci samochodów uznawali za punkt honoru zwyciężać w wyścigu.


Niestety 24. edycja MM w 1957 roku, okazała się najtragiczniejszą i ostatnią edycją wyścigu.
Samochód Ferrari kierowany przez de Portago wypadł z trasy. Kierowca i pilot zginęli na miejscu.
Koziołkujące rozpędzone auto zabiło 10 widzów a 20 odniosło obrażenia.
Wówczas rząd włoski podjął decyzję o zakończeniu Mille Miglia i wprowadził zakaz organizowania wyścigów na drogach publicznych.

 

Lotus ELEVEN z 1954 roku silnik 1100 cm3 Waga 450 kg/prędkość max 240 km/h

 

Wyścig Mille Miglia na krótko powrócił jeszcze w latach 1958-1961.


W 1977 roku został reaktywowany jako wydarzenie historyczne, wyłącznie dla samochodów wyścigowych sprzed 1957 roku, które wcześniej uczestniczyły w Mille Miglia lub były na nią zarejestrowane.

 

Fiat 8V z 1952 roku

 

Mille Miglia pozostaje symbolem pasji, rywalizacji i tragicznej historii wyścigów tamtych lat, a jej historia wciąż fascynuje miłośników motoryzacji na całym świecie.

 

 

2